Close

ELMALI BABA TÖRENLER, 3 EYLÜL 2011, BULGARİSTAN 6. GEZİALEVİ – BEKTAŞİ KÜLTÜR DÜNYASINDA
GELENEĞİ YAŞATANLARIN SESİ
AYHAN AYDIN

FOTOĞRAFLARLA
BALKANLAR (RUMELİ)

6. BULGARİSTAN GEZİSİ
(3 EYLÜL 2011)

KIRCAALİ – MESTANLI
ELMALI BABA ETKİNLİKLERİ

ELMALI BABA’DA BİRLİK GÜNÜ VE MAYE YAPMA GELENEĞİ

Bulgaristan’daki en önemli Alevi – Bektaşi inanç merkezlerinden birisi olan Elmalı Baba Tekkesi’nin yeni yapılan hizmet binalarının açılışı ve geleneksel Maye Yapma Törenleri’ne tabiri caizse dünyanın dört bir tarafından canlar katıldılar.
Bulgaristan’da Türklerin haklarının alınması için uzun yıllardan beri mücadele dene Hak Ve Özgürlükler Partisi’nin önemli destek verdiği etkinliklerde Hak ve Özgürlükler Hareketi (Partisi) Genel Başkanı Ahmet Doğan’ın bu sene Türkiye’den de önemli konukları vardı.
Alevi toplumunun önder isimlerinden Cem Vakfı Genel Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan ve Alevi Vakıflar Federasyonu Başkanı Doğan Bermek başta olmak üzere gerek Türkiye’den gerekse Balkanlar’dan, Avrupa’dan çok sayıda insan etkinliğe katıldı.
Arnavutluk’ta Dünya Bektaşiler Birliği Başkanı olan Hacı Dede Reşat Bardi’nin yerine inanç önderi olan Baba Mondi (Edmond Brahimaj) ile birlikte Yunanistan’dan ve Bulgaristan’ın farklı yerlerinden dedeler, babalar etkinliğe katıldılar.
Yapılan konuşmalar ve törenlerden ve lokmaların paylaştırılmasından sonra, etkinliğe katılan heyet hep birlikte Elmalı Baba Türbesi’ne giderek hayır dualarda bulundular.
Cem Vakfı Güney Bulgaristan Şube Başkanı Mustafa Ali Mustafa ve ona destek olan çalışma arkadaşları binlerce insanın katıldığı etkinliğin güzel geçmesi için ellerinden gelin yaptılar.

3 EYLÜL 2011

source

Leave a Reply

© 2021 Doğan Baba | Zaza Dayı | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.